Verhalen uit de klas: Ze werd bedreigd via Roblox, en deelde dit voor het eerst'

In deze rubriek lees je bijzondere verhalen uit de klas. Deze keer het verhaal van Mazaro, jongerenexpert bij Kikid. Tijdens een voorstelling op een school in Amsterdam vertelde een leerling voor het eerst dat ze via Roblox werd bedreigd door een volwassen man.

We speelden de voorstelling Like Me, over social media en pesten, op een school waar we vaker komen. Al bij binnenkomst viel op dat deze groep stiller was dan gemiddeld. Eén meisje trok meteen mijn aandacht. Ze zei niets en hield zich op de achtergrond. En dat is oké. Niet iedereen hoeft meteen iets te zeggen.

Gepest via Roblox

Bij de tweede scène veranderde haar houding. Deze scène gaat over zelfbeeld en onzekerheid. Over wat woorden met je kunnen doen. Na de scène stelde ik een open vraag aan het groepje. ‘Wat vinden jullie hiervan? Herkennen jullie dit?’ Ik keek haar ook even aan. En toen stak ze haar hand op. 

Ze vertelde dat ze online werd gepest, via Roblox. Ze dacht dat ze met een jongen van haar leeftijd aan het chatten was, maar het bleek een volwassen man te zijn. Hij stuurde haar berichten waarin hij haar vertelde dat ze zichzelf van het leven moest beroven. Het werd stil in het groepje.

Ruimte geven

Ik hoor vaker wat jongeren online meemaken, maar dit kwam hard binnen. Ik heb  gezegd dat ik het knap vond dat ze dit vertelde en stelde voor om na de voorstelling samen verder te praten. Dat vond ze goed. De rest van het groepje reageerde rustig. Een meisje naast haar legde haar hand op haar schouder. Dat gaf steun.

Na afloop verder praten

Na de voorstelling zijn we samen gaan zitten. We praatten over wat ze meemaakte en hoe zij zich daarbij voelde. Ze vertelde dat dit de eerste keer was dat ze dit aan iemand durfde te vertellen. Ze schaamde zich en was bang voor bedreigingen van hem.

 

Ik vond het bijzonder dat ze dit met mij wél wilde delen. Tegelijk wist ik: dit kan je niet alleen. We hebben samen besproken wat helpend zou zijn. Ik stelde voor om een docent erbij te halen. Iemand die haar op school kon ondersteunen. Dat vond ze fijn. We hebben samen een docent erbij gehaald en het verhaal gedeeld.

Waarom dit moment blijft hangen

Ik zie vaker jongeren die gesloten zijn. Die zich schamen, geen hulp willen of durven aannemen. Maar ik zie ook dat ons werk helpt: leerlingen herkennen zich in de scénes en in ons. Het verlaagt de drempel om te praten. En natuurlijk is het heel dapper dat deze leerling dat ook echt deed. 

De negatieve invloed van social media en gaming

Ik hoop dat mensen beseffen dat het internet niet alleen leuke kanten heeft. Dit soort situaties komen voor. Vaker dan we denken. 

 

Ik hoop ook dat ouders alert blijven op wat hun kind online meemaakt, en vooral dat ze het gesprek blijven voeren. En ik hoop dat jongeren weten dat ze hulp mogen vragen, zich nooit hoeven te schamen voor dit soort situaties en dat ze het niet alleen hoeven te doen. Praat erover. 

 

Aan het eind van de les heb ik tegen het meisje gezegd dat ik trots op haar was. Trots dat ze haar verhaal durfde te delen en dat ze hulp aannam. Dat is niet vanzelfsprekend.

 

Deel dit artikel:

Meer artikelen